Kas kiirlaenu võtmine minevikus mõjutab eluasemelaenu saamist?

Eluaseme- või kodulaen, mis pakub võimalust päris oma kodu soetada, puudutab suurt osa ühiskonnast tihti isegi aastakümneteks. Kodulaenu periood on pikk ja igapäevaelu täis ootamatusi. Küll märkad muude kohustuste kõrvalt, et elutoa tapeet vajab vahetamist, saunakatus järgmist talve üle ei ela või on tarvis uut autot? Kui korraga vajalikku rahasummat välja käia ei saa, vaadatakse sellises olukorra tihti kiir- või väikelaenu suunas, mis – olgem ausad – ootamatuks rahavajaduseks loodud ongi.

Anname panga konkreetsed vastused, kas kiir- ja väikelaenu võtmine just väiksematelt krediidiandjatelt mõjutab hiljem pangast kodu- või eluasemelaenu saamist? Vihje: vajalik väikelaen Sinu kodulaenule takistuseks ei saa.

Tänapäevased kiirlaenud – bürokraatiavaba võimalus kiireks rahaks

Kiirlaenu olemus on aastatega muutunud. Kurikuulsaks saanud “piiks-piiks SMS laen”, mida lihtsa tekstisõnumi vastu üsna kliendivaenulikel tingimustel sai ning mis suure hulga laenajaid hoolimatu laenamise ja meeletult kõrgete kulude järel laenuvõlga jätsid. Tänaseks on olukord hoopis teine: krediidi kulukuse (KKM) maksimum määra ja laenupakkujate tegevust kontrollib rangelt Finantsinspektsioon, konkreetne KKM info ja tingimused peavad olema selgelt nähtavad ning pakkumised koostatud laenamise head tava silmas pidades. Jah, laenamine väiksematelt laenupakkujatelt on täna ka igati turvaline!

Kiirlaen täna ongi pigem mugav võimalus kiireks ja ootamatuks rahavajaduseks. Üldiselt ei ole kiir- ja väikelaenu võtmiseks tarvis tagatist, mis aga ei tähenda, et neid laene kergekäeliselt igaühele antakse. Laenuavalduse järel käib süsteem läbi laenaja finantskäitumise ja krediidihäired ning jälgides eetilise laenamise põhimõtteid, saab laenuraha oma kontole siiski vaid klient, kes laenukoormusega kenasti toime tulema peaks.

Raha24 läheneb igale laenuavaldusele personaalselt, arvestades laenuvõtja sissetulekuid, tänaseid kulusid ja muud finantskäitumist. Meie väike- ja kiirlaenu pakkumised on läbipaistvad ning antud välja summas, mis kliendi sissetulekuid ja kohustusi arvestades peaks olema tema krediidivõimekusele vastav.

Väikelaen pangast VS väiksemalt krediidipakkujalt – mõtle läbi oma valikud

Kiir- ja väikelaenude väiksemad pakkujad on oma tingimustes tihti kliendi jaoks paindlikumad ja raha laenamise protsessis kiiremad. Sestap on laenuvajaduse eel alati mõistlik küsida enda käest:

  • Kui suurt summat mul vaja on?
  • Mille jaoks ja kui kiirelt laenu vajan?
  • Kust saab laenu kõige parematel tingimustel (ehk mis krediidiandja KKM kõige mõistlikum on)?

Kui Sul on tõesti ootamatu vajadus kiire ja ilma tagatiseta väikelaenuks, võta kindlasti laenupakkumisi lisaks pankadele ka väiksematelt krediidipakkujatelt. Tutvu laenutingimuste ja pakkumises toodud KKM-iga, mis annab Sulle hea ülevaate laenu kallidusest.

Vahel võib just väiksem krediidipakkuja Sind oma paindlike tingimuste ja kiire tegutsemisega üllatada. Üks võimalus oma raha kokku hoida on just hea laenupakkumise kasuks otsustada! Ja sellises olukorras – tõestuseks madalam KKM ja väiksemad kulud – on pangale alternatiivsest kanalist laenu võtmine igati põhjendatud.

Kas kunagine kiirlaen takistab tänast kodulaenu saamist?

Kui laenu võtmine on ühekordne ja konkreetse vajaduse põhine (nt tervis, kodu, auto vmt), vaadatakse seda hiljem pangas kodulaenutaotluse kõrval hoopis teise pilguga kui igakuiseks elamiskuludeks võetavat kiirlaenu. Ei ole saladus, et varasemat finantskäitumist nii pangad kui teised laenupakkujad taotluse järel kliendi kohta uurivad.

Tõsisema luubi all on viimase paari aasta finantsajalugu. Nähes sealses rahakäitumises kiirlaenu, võivad pangad lisainfot uurida – teinekord nõustuvad ka nemad, et väikelaen oligi just Sinu kirjeldatud keerulises olukorras parim võimalik lahendus.

Mida pangad räägivad?

Küsisime Swedbank’i esindajalt, kas ja kuidas minevikus võetud kiirlaen tänaseid suuremate laenude – eelkõige kodulaenu – otsust mõjutavad. Toome panga esindaja vastuse muutmata kujul:

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma:

„Inimeste tarbimisharjumused on erinevad ning sellest lähtuvalt pakutakse ka erineva otstarbega laenutooteid. Iga võetud laen on aga kohustus, mistõttu soovitame laenata mõistlikult, et võetud kohustused oleksid jõukohased. Pangana laenu väljastades analüüsime eelkõige sissetulekuid ja juba võetud kohustuste tasumist, eesmärgiga hinnata uue laenu jõukohasust. Kiirlaenu võtmine võib laenuotsusele mõju avaldada, kui on näha, et inimesel on rahavoo juhtimisel probleeme ja suurema laenukohustuse võtmine pole mõistlik.“

Laenata tasub vastutustundlikult

Kiirlaen võib tänases mugavas maailmas tunduda lihtne ja kiire raha, kuid laen on siiski abimeede ootamatuteks väljaminekuteks, mille leevendamine aitab pikas perspektiivis elukvaliteeti parandada. Sellisel puhul kiir- ja väikelaenud Sinu tulevasi laenuotsuseid suures pildis ei mõjuta.

Küll tasub olla ettevaatlik hooletuks laenudeks ning igal võimalikul moel maksehäiretest hoiduda. Mitte ühtegi laenu ei tohiks võtta kergekäeliselt ja läbimõtlemata! Läbimõeldud otsuse saad kenasti ka panga esindajale ära selgitatud, põhjendamatu laenamine aga võib Sulle pikas perspektiivis kahjulikuks osutuda.

Iga laenuandja teeb laenuotsuse eesmärgiga, et klient tuleks oma võetava finantskohustusega hästi toime – sestap on ka Raha24 lähenemas igale laenupakkumisele individuaalselt, arvestades just taotluse esitaja finantsilist olukorda. Kui Sul on küsimusi väikelaenude kohta, pöördu meie laenuekspertide poole.

Jaga
Saada
Säutsu

Artiklid & arvustused

Kui palju sul puudu jääb?

Ferratum logo
Laen kiirelt ja mugavalt

Uutele klientidele laenulimiit 30 päeva 0-intressiga. Lepingutasu puudub. Raha kätte mõne minutiga.

Krediidi kulukuse maksimaalne määr on 52,08% aastas järgmistel näidistingimustel: laenulimiit 2000 €, krediidi tagasimaksmiseks ja krediidi kogukulu kandmiseks tehtavate maksete kogusumma 2462,20€ (sisaldab lepingutasu 0 €) fikseeritud aastaintress  (42,66%). Määr on arvestatud eeldusel, et laenulimiit võetakse kasutusele viivitamata ja täies mahus ning makstakse tagasi 12 võrdse tagasimaksena võrdsete ajavahemike järel alates kuu aja möödumisest laenulimiidi kasutusse võtmisest.

Kiirlaenud.ee kasutab küpsiseid. Loe lähemalt