Tutvu väikelaenude ülevaatega
Leia soodsaim väikelaen
Esita taotlus pakkuja lehel
Väikelaenud võrdluses
- Viimane värskendus: 8. oktoober, 2024
Soodsaima väikelaenu leidmiseks tee laenutaotlus mitmele pakkujale. Tõenäoliselt on pank kõige soodsam valik.
Kiirlaenud.ee
Tüüpiline väikelaen
Tüüpiline väikelaen on tavaliselt mõne tuhande euro suurune ja paari aasta pikkune pangalaen, millel ei ole kindlat sihtotstarvet. Väikelaenude puhul ei nõuta laenutaotlejalt tagatist ega käendajat ning raha kättesaamiseks võib kuluda kõigest mõni tund.
Erinevalt krediidikontodest (kus tagasimaksegraafik on paindlik ja leping tähtajatu), on väikelaenudele omane fikseeritud maksegraafik, millel on alati kindel lõpp. Tüüpilise väikelaenu intressimäär on ca 10% aastas, millele enamasti lisandub ka lepingutasu.
Eestis jäävad väikelaenude summad vahemikku 500–25 000 €, tagasimakseperioodid ulatuvad kuni 10 aastani.
Väikelaenude populaarsus Eestis
Eestis on väikelaenud muutunud populaarseks laenutooteks eelkõige seetõttu, et nende kättesaadavus on väga hea. Taotlemine on muutunud nutiajastul meeldivalt mugavaks ning ka intressid ei ole ebamõistlikult suured.
Populaarsust lisab ka asjaolu, et tegemist on nö universaalse laenuga, mille kasutamine on tarbija vaba valik. Olgu selleks kodu remont, ootamatult tekkinud arve või lihtsalt soov teha mõni suurem ost. Väikelaenud pakuvad paindlikkust ja kiiret ligipääsu vajalikule kapitalile ilma, et see kuueelarve lõhki ajaks.
Kindlasti on populaarusele andnud kõvasti juurde ka krediidiandjate ja muude nišipankade turule tulek. Praegu tegutseb Eesti finantsmaastikul jämedalt 30 litsenseeritud ettevõtet, kes pakuvad eraisikule tagatiseta väikelaenu.
Väikelaenude eelised
Mõned eelised näiteks kinnisvaralaenude ees:
- Kiirus ja mugavus: väikelaenude taotlemine on sageli kiire ja lihtne protsess, mille kättesaamine võib toimuda lühikese aja jooksul. Enamjaolt samal päeval.
- Ei vaja tagatist: enamik väikelaene on tagatiseta, mis tähendab, et laenu saamiseks ei ole vaja seada üles hüpoteeki ega leida käendajat.
- Puudub Euribor: ei ole sellist ohtu, et laen muutub algsest kallimaks.
- Turvalisus: pangad hindavad taotleja krediidivõimelisust rangemalt ega lase tarbijal ennast lõhki laenata. Laen maksehäirega on välistatud.
Tõe huvides olgu mainitud, et väikelaenudel on küll tagatisega laenude ees arvestatavaid eeliseid, kuid intressimäärade poolest on tagatisega laenud siiski soodsamad.
Väikelaenu taotemine ja tingimused
Väikelaenu taotlemine on lihtne kui on olemas internetiühendus. Kõik pangad ja krediidiandjaid pakuvad võimalust taotleda laenu kodust lahkumata, täites vaid suhteliselt lühikese taolusvormi.
Edukalt taotlemiseks on vaja ette näidata:
- Eesti kodakondsus või sissekirjutus;
- kehtiv isikut tõendav dokument (vanus vähemalt 18 a);
- stabiilne ja kindel sissetulek;
- viimase 6 kuu pangakonto väljavõte.
Kuna laenuandja peab seadusest tulenevalt veenduma, et taotleja on krediidivõimeline ja usaldusväärne kodanik, siis taotlemise hetkel teeb laenuandja mitmeid infopäringuid ka erinevatesse registritesse.
Mida silmas pidada pakkuja valimisel?
Eestis on väikelaenu pakkujaid väga palju ning nende pakkumiste krediidikulukus võib kõikuda seinast seina. Turu-uuringu tegemisel soovitame tähelepanu juhtida järgmistele nüanssidele:
- Intressimäär: võrdle erinevate pakkujate intressimäärasid, et leida endale soodsaim variant. Elu on näidanud, et kõige soodsamad intressid on pankadel.
- Krediidi kulukuse määr: tegemist on näitajaga, mis arvestab laenamisega seotud kulud kokku. Vihje: kui väikelaenu KKM jääb vahemikku 10-20%, siis on tegemist hea pakkumisega!
- Tagasimakse periood: mõtle hoolikalt, kui pikka tagasimakse perioodi sa vajad ja suudad endale lubada. Eelkõige armastavad just krediidiandjad esimestele kuudele pakkuda intressivaba perioodi.
- Erinevad lisatasud: uuri kas lepingut saab ennetähtaegselt tasuta lõpetada või küsitakse selle eest teenustasu.
- Kampaaniad: suhtu kriitiliselt kui tegemist mesimagusate lubadusega. On olnud juhuseid, kus näiteks “lepingutasu 0 euroga” kampaania ajal tõstetakse hoopis teisi tasusi.
Viska kindlasti pilk peale ka meie portaali väikelaenude turu-uuringule. Ehk leiad endale sobiva pakkuja!
Väikelaenu maksehäirega ei saa
Tüüpilised väikelaenu pakkujad (pangad) ei anna väikelaenu tarbijale, kes on pikalt võlgu olnud ja saanud ka Maksehäireregistrisse vastava avaliku hoiatuse. Vähe sellest, isegi mitme aasta tagune maksehäire, mis on tänaseks ammu tasutud, võib saada otsustavaks, mille pärast isegi täna ei võimaldata laenu pakkuda.
Ainus variant, kuidas saada laenu kehtiva maksehäirega on leida finantsteenuse pakkuja, kes pakub laenu kinnisvara, maa või auto tagatisel.
Tuntumad väikelaenu pakkujad
- Swedbank
- LHV
- SEB
- Coop Pank
- Bigbank
- Luminor
- Inbank
- Holm Bank
- TF Bank
- Bondora
- Raha24
- Esto
- Svea
- Citadele
- Fjord Bank
Järeldus
Eestis on kümneid erinevaid Finantsinspektsiooni tegevusluba omavaid laenupakkujaid – kõik nad pakuvad tagatiseta väikelaenu, kuid “pakendvad” sarnast teenust isemoodi. See tähendab, et turu-uuringu tegemine oleks väga mõistlik tegevus enne pakkuja valimist ja laenulepingu allkirjastamist.
Kui võrrelda tüüpilist väikelaenu näiteks kiirlaenuga, siis võib juhtuda, et selget piirjoont nende kahe laenu vahel ei olegi. Finantstehnoloogia arenguga suudetakse taotleja krediidivõimelisust hinnata sekunditega täiesti automatiseeritult nii suurpangas kui ka mõne väiksema krediidiandja juures.
Kuna väikelaen on üpris laia spektriga toode, siis on oluline mõista laenutingimusi ja valida enda vajadustele vastav laenupakkuja. Otsuse tegemisel tuleks olla väga kaalutletud. Mitte mingil juhul ära tee otsust kiirustades. Vajadusel pea nõu sõltumatu spetsialistiga!